اخبار در باره شهرستان تربت حیدریه
محمدرضا فرهادی نیا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این راستا تاکنون مدارس شهرهای نیشابور، تایباد و گلبهار تعطیل اعلام شده است.

وی اظهارکرد: فعالیت آموزشی سایر مدارس و شهرستانها ادامه دارد و عدم حضور دانش آموزان در سر کلاس درس غیبت محسوب می شود.

این مسوول بیان کرد: در صورت شدت برودت هوا در سایر مناطق و تصمیم برای تعطیلی دیگر مقاطع تحصیلی در سایر شهرستانها در نوبت عصر امروز ، اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی استان بارش برف تا اواخر امروز در سطح خراسان رضوی ادامه دارد.

برودت هوا و بارش برف صبح امروز نیز موجب تعطیلی مدارس ابتدایی در شهرستان های نیشابور و کلات و منطقه گلبهار در نوبت صبح شد.

استان خراسان رضوی دارای 48 منطقه آموزشی با 12 هزار و 500 مدرسه و یک میلیون و 120 هزار دانش آموز است./


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۳ساعت 11:8  توسط کاظم خطیبی  | 

علیرضا قادری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت 32 فقره پرونده تخریب و تصرف زمینهای ملی در دادگاه تربت حیدریه تشکیل شده است.

وی گفت: از این تعداد 26 فقره پرونده مربوط به تخریب و تصرف اراضی ملی در شهرستان تربت حیدریه است.

رییس اداره منابع طبیعی تربت حیدریه اظهار کرد: همچنین امسال سه فقره پرونده تخلف چرای دام غیر مجاز و خارج از فصل در مراتع و دو فقره پرونده حریق در عرصه های مرتعی در این شهرستان تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده است

به گفته قادری 70 درصد از مساحت شهرستان تربت حیدریه عرصه منابع طبیعی است.

وی بیان کرد: شهرستان تربت حیدریه با 255 هزار هکتار مساحت بر اساس نقشه پوششی گیاهی 447 هکتار بیشه زار و جنگلهای خشک در ارتفاعات، 58 هزار هکتار مراتع خوب و متراکم و 165 هزار هکتار مراتع کم تراکم و فقیر دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۳ساعت 10:34  توسط کاظم خطیبی  | 

سعید پشم چی' روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال 370 راس قوچ و میش وحشی در حوزه استحفاظی تربت حیدریه سرشماری شده که این تعداد رو به افزایش است.

وی ادامه داد: براساس آمارسال 1388، فقط 13 راس قوچ و میش وحشی در منطقه شکار ممنوع 'ژرف' زیستگاه اصلی این حیوانات در حوزه تربت حیدریه مشاهده و ثبت شده بود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه گفت: در سرشماری روزهای اخیر تلاش و برنامه ریزی های مداوم محیط بانان و کارشناسان این اداره و اثرات حمایت های قضات و دوستداران طبیعت در این شهرستان بیش از پیش نمایان شد.

پشم چی افزود: منطقه شکار ممنوع 'ژرف' به عنوان یک زیستگاه ارزشمند در صورت تامین نیروی انسانی و تکمیل تشکیلات سازمانی، تهیه امکانات و تجهیزات مورد نیاز می تواند یکی از ذخیره گاه های مهم گونه شاخص قوچ و میش وحشی در خراسان رضوی قلمداد شود.

وی بیان کرد: شهرستان تربت حیدریه با 370 هزار هکتار وسعت، دارای 270 هزار هکتار اراضی ملی است که در آن خزندگان، چهارپایان، گوشت خواران و علف خواران و گونه های مختلف پرندگان وحشی وجود دارد.

رییس محیط زیست تربت حیدریه ادامه داد: در 22 هزار هکتار از ارتفاعات شمال شرق و جنوب شرق این شهر، منطقه شکار ممنوع ژرف و بزمای واقع شده که ذخیره گاه حیات وحش است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیستم دی ۱۳۹۳ساعت 11:21  توسط کاظم خطیبی  | 

'حمید صالحی' روز شنبه در حاشیه دیدار با فرماندار تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: روزانه دو میلیون و پانصد هزار لیتر بنزین در شهر مشهد مصرف می شود که تنها نیمی از آن به عنوان بنزین یورو 4 در اختیار مردم قرار دارد.

وی با اشاره به برنامه های محیط زیست خراسان رضوی برای بهبود هوای مشهد، گفت: گسترش خطوط ریلی شهری، ترویج فرهنگ دوچرخه سواری، جایگزینی موتور سیکلت های برقی، تغییر سوخت چهار نیروگاه مشهد و تعویض خودروهای فرسوده برخی از برنامه های بلند مدت برای سالم سازی هوای این شهر است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: طرح ترافیکی ویژه تردد خودروهای پلاک زوج و فرد در مناطق مختلف و تعطیلی کارخانجات دارای آلایندگی بسیار در مشهد از فعالیت هایی است که در روزهای وجود هوای ناسالم در این شهر اجرا می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ساعت 10:59  توسط کاظم خطیبی  | 

«محمد امانی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این غار به طول تقریبی 80 متر با یک دهانه چاه در منطقه برآباد بخش سنگان توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر خواف کشف شد.

وی گفت: 23 نفر از اعضای تیم امداد و نجات کوهستان هلال احمر و اداره محیط زیست خواف پس از پنج ساعت عملیات موفق به پیمایش در این غار شدند.

رییس جمعیت هلال احمر خواف اظهار داشت: با توجه به اینکه این غار در منطقه برآباد الدنگ واقع است به نام «الدنگ» به ثبت رسید.

وی افزود: با توجه به وسعت و سختی کار در غار کشف شده و کمبود وسایل فنی همراه، عملیات شناسایی دقیقتر به مرحله بعدی موکول شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۳ساعت 10:58  توسط کاظم خطیبی  | 

کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان تهران محدودیت‌های ویژه ای را برای کاهش آلودگی هوای تهران در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۹ و ۱۰ دی ماه) تصویب کرد.

بر این اساس، فعالیت همه معادن و کارخانه های آسفالت سازی موجود در استان تهران از جمله مناطق شهریار، ملارد و پاکدشت امروز و فردا متوقف می شود. همچنین در این دو روز ظرفیت فعالیت کارخانه های تولید سیمان کاهش یافته و با خودروها و موتور سیکلت های دودزا در سطح شهر تهران به صورت قاطع برخورد خواهد شد.مدیرکل محیط زیست استان تهران درجلسه کارگروه اضطرای آلودگی هوا با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر پایداری هوا در روزهای آینده، گفت: شاخص کیفیت آلاینده های هوای شهر تهران امروز به ۱۴۰ و فردا حداکثر به ۱۶۰ خواهد رسید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه نهم دی ۱۳۹۳ساعت 10:36  توسط کاظم خطیبی  | 

مديركل هواشناسي استان تهران با اشاره به اينكه شرايط جوي استان از اواخر روز چهارشنبه تغيير كرد، گفت: سرعت وزش باد در برخي نقاط استان در ٢٤ ساعت آينده به بيش از ٧٠ كيلومتر بر ساعت خواهد رسيد. محمدعلي عزيز اقلي روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ايرنا افزود: از اواخر وقت روز چهارشنبه تا بعدازظهر پنجشنبه در پاره‌يي از نقاط استان تهران به ويژه بخش‌هاي جنوبي و غربي -تهران، شهريار، ورامين و رباط كريم- شاهد وزش باد شديد خواهيم بود. وي با اشاره به اينكه آسمان امروز تهران، نيمه ابري تا ابري در پاره‌يي نقاط همراه با غبار محلي پيش‌بيني مي‌شود، اظهار كرد: براي بعدازظهر پنجشنبه در استان تهران وزش باد و در ارتفاعات بارش پراكنده باران و برف را پيش‌بيني مي‌كنيم. براساس جدول تخمين سرعت باد از ٦٢ تا ٧٤ كيلومتر بر ساعت، «تندباد» ناميده مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم آذر ۱۳۹۳ساعت 10:35  توسط کاظم خطیبی  | 

وزیر ارتباطات گفت: اگر منظور از پارازیت آن بخشی است که به موبایل و تجهیزات مخابراتی مربوط می‌شود، ما این مسائل را از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات تحت کنترل داریم. محمود واعظی اظهار کرد: تمام تلاش خود را به‌کار گرفته‌ایم تا فعالیت‌هایی که دراین حوزه صورت می‌گیرد مضر نباشد

به‌هر حال پارازیت‌ها اگر از حد مشخصی بیشتر شوند می‌توانند مضراتی به دنبال داشته باشند که البته برخی از بخش‌های این پارازیت‌ها تحت نظارت ما نیست و برای آن که بتوان آنها را کنترل کرد لازم است که این بخش‌ها هم تحت نظارت ما در بیایند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم آذر ۱۳۹۳ساعت 19:12  توسط کاظم خطیبی  | 

خواف بيشترين حوزه زيست محيطي را بعد از سبزوار در استان دارد که نياز به حفاظت جدي دارد.ولي ما در اين زمينه با کمبود نيرو و امکانات مواجه ايم متاسفانه معادن سنگ آهن شهرستان بيشترين آسيب را به محيط زيست وارد کرده و مي کنند و بسياري از بهره برداران اين معادن توجهي به رعايت قوانين زيست محيطي ندارند.

به عنوان مثال راه هاي دسترسي به معادن بايد آسفالت شود ولي برخي بهره برداران نه تنها آسفالت نمي کنند بلکه از مالچ پاشي هم دريغ مي نمايند. دپوي خاک باطله هاي معادن و تخريب پوشش گياهي از ديگر صدمات وارده به محيط زيست در هنگام بهره برداري از معادن است که شرکت هاي معدني بايد پس از پايان کار برداشت از معادن، قسمت هاي برداشت شده از معادن را مسطح کنند که اغلب اين اقدام صورت نمي گيرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر ۱۳۹۳ساعت 9:33  توسط کاظم خطیبی  | 

'علی اکبر اسماعیل پناه' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر این اساس به منظور رسیدگی به اختلافات کارگر و کارفرما حدود 187 پرونده مربوط به شهرهای تربت حیدریه، زاوه و رشتخوار در هیات تشخیص(بدوی) تشکیل و مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: همچنین در هیات حل اختلاف( تجدید نظر) 94 پرونده مربوط به شهرستانهای تربت حیدریه، گناباد، بجستان و خواف بررسی شده است.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تربت حیدریه در ادامه همچنین تعداد مستمری بگیران را در این شهرستان 139 نفر اعلام و بیان کرد: این افراد کارگرانی هستند که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی مشغول کار بوده اما بدون میل و اراده از کار بیکار شده اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم آبان ۱۳۹۳ساعت 9:32  توسط کاظم خطیبی  | 

نیره پیروزبخت در نشست خبری صبح امروز - سه شنبه - اظهار کرد: بنزین یورو 4 با استانداردها در 90 درصد انطباق داشت و 10 درصد دیگر این امر به دلیل اکتان موجود در بنزین بود، نه خود بنزین. تاکنون نیز کنترل‌های زیادی در این راستا علیرغم این که مسئولیتی بر عهده ما نبود انجام داده‌ایم.

 وی در خصوص تاریخچه نظارت سازمان استاندارد بر بنزین گفت: در سال 1384 طبق تفاهم نامه‌ای که بین مسئولان وقت سازمان استاندارد و وزارت نفت بسته شد، قرار بر این بود که نظارت واردات و تولید داخلی بنزین بر عهده وزارت نفت باشد و سازمان به صورت تصادفی کنترل‌هایی را انجام دهد و این اتفاق نیز عملیاتی شد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ششم آبان ۱۳۹۳ساعت 19:10  توسط کاظم خطیبی  | 

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری قزوین در جلسه کار گروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان با محوریت تنظیم طرح جامع گردشگری و اجرای فاز نخست طرح ساماندهی دریاچه اوان، گفت: یکی از محورهای مهم گردشگری طبیعی استان قزوین دریاچه اوان واقع در منطقه الموت است که برای ساماندهی و مدیریت آن باید دستگاه‌های دولتی با حمایت بخش خصوصی و مشارکت مردم محلی تلاش کنند و از انحصاری شدن طرح جلوگیری شود.

امید علی پارسا با تاکید بر ضرورت توسعه مناطق گردشگری با درنظر گرفتن منافع مردم محل، افزود: توسعه در هر منطقه‌ای از دنیا با درنظر گرفتن نفع و سود ساکنین آن منطقه معنا می‌یابد و در منطقه اوان نیز باید هر بخشی از پروژه که دارای سود بیشتر و هزینه کمتری است به ساکنین منطقه و تعاونی‌های محلی سپرده شود تا با اعتماد به جامعه محلی شاهد موفقیت بیشتر و جلوگیری از بروز موانع احتمالی در اجرای پروژه باشیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۳ساعت 8:10  توسط کاظم خطیبی  | 

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: درخواست حذف پارازیت ها در کمیته مشترک سازمان محیط زیست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شده است و امیدواریم در آینده نزدیک مشکلات برطرف شود.

سعید متصدی با اشاره به این که کمیته مشترکی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای بررسی وضع پارازیت‌ها تشکیل شده است به ایرنا گفت: تاکنون جلسات آن در سطح وزیر تشکیل و مصوباتی هم داشته است.

او با تاکید بر این که سرطانزا بودن پارازیت ها بارها مورد بررسی قرار گرفته است گفت: بر اساس مصوبات این کمیته مقرر شد مبحث مربوط به پارازیت ها و تاثیر آن بر روی انسان با جدیت پیگیری شود


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۳ساعت 10:17  توسط کاظم خطیبی  | 

حمید صالحی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس گزارشات دریافتی از ایستگاههای سنجش آلودگی هوا در سطح شهر، شاخص کلی کیفیت هوای امروز(سه شنبه) به طرز چشمگیری در مقایسه با روز گذشته از 69 به 136پی.اس.آی افزایش یافت.

وی بیان کرد: پس از یک هفته روند صعودی افزایش آلاینده ها در هوای مشهد، کیفیت هوای روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری به ترتیب با 73 و 69پی.اس.آی در وضعیت سالم قرار گرفت اما امروز(سه شنبه) دوباره هوای مشهد برای تنفس آلوده اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه میزان آلاینده ها در سه ایستگاه خیام، تقی آباد و ساختمان بالاتر از 150 پی.اس.آی می باشد، تاکید کرد: افراد دچار بیماری های قلبی، تنفسی و افراد سالمند و کودک از حضور در این مناطق خودداری نمایند.

وی اظهار کرد: در این کیفیت هوا احتمال بروز علائم تنفسی در افراد حساس ، احتمال تشدید بیماری های قلبی یا ریوی در بیماران قلبی و سالمندان وجود دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم مهر ۱۳۹۳ساعت 9:25  توسط کاظم خطیبی  | 

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: بر اساس نامه رسمی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی میزان بنزن موجود در بنزین پتروشیمی‌ها طی سال‌های 89 تا 92 تا 40 برابر حد مجاز بوده است.

یوسف رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به این که سازمان حفاظت محیط زیست پیش از این از آلایندگی بنزین‌های پتروشیمی خبر داده بود، افزود: متاسفانه برخی آقایان با سیاسی کردن موضوع آلودگی این بنزین‌ها و هدایت این موضوع به مباحث غیر کارشناسی، سعی در تکذیب این امر کرده بودند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم شهریور ۱۳۹۳ساعت 10:51  توسط کاظم خطیبی  | 

ˈعلیرضا رفیعی پورˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: این طرح به منظور تامین سلامت و حفظ بهداشت عمومی مصرف کنندگان توسط 9 گروه ثابت و سیار در این شهرستان اجرا می شود.

وی با بیان اینکه در این راستا بر مراکز تولید، توزیع و مصرف فرآورده های خام دامی نظارت می شود، گفت: کشتارگاه ها، قصابی ها، مرغ و ماهی فروشی ها در این طرح مورد بازدید بازرسان و کارشناسان قرار می گیرند.

رییس شبکه دامپزشکی تربت حیدریه اظهار کرد: با توجه به آغاز فصل گرما و امکان افزایش شیوع انواع بیماری های مشترک میان انسان و دام، مردم از خرید فرآورده های غیربهداشتی خودداری کرده و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، مراتب را به شبکه دامپزشکی این شهرستان اطلاع دهند.

رفیعی پور افزود: اجرای طرح نظارت بر تولید، عرضه و مصرف مواد خام دامی در شهرستان تربت حیدریه تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

وی با اشاره به کشتار دام سبک و سنگین در تربت حیدریه، گفت: طی سه ماه اول سال جاری 24 هزار و 145 راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه این شهرستان ذبح شده است. او افزود: از این مقدار دام کشتار شده 50 هزار و 421 کیلو گرم گوشت و آلایش آلوده به بیماری از چرخه مصرف خارج و معدوم شده است.

رییس شبکه دامپزشکی تربت حیدریه اظهار کرد: یک میلیون و 900 هزار قطعه طیور طی سه ماه گذشته در تربت حیدریه ذبح شده که از این تعداد هزار قطعه مرغ آلوده از چرخه مصرف خارج شد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم تیر ۱۳۹۳ساعت 15:18  توسط کاظم خطیبی  | 

«جمهوری اسلامی ایران در پی تشدید تحریم‌‌ها طرحی فوری را اجرایی کرد که به‌دنبال آن در هفته جاری از واردات بنزین خودکفا شد». این خبر که در دولت احمدی‌نژاد از سوی وزیر نفت آن دولت یعنی مسعود میرکاظمی اعلام شد در دقایق نخست خنده بر لب رانندگان و آنهایی آورد که در طول روز بسیار از وسائط نقلیه استفاده می‌کردند اما همان زمان آگاهان به بحث تولید بنزین بهت‌زده شدند و این سوال در ذهن آنها شکل گرفت که چطور توانستیم به خودکفایی بنزین برسیم؟ قبل از تحريم‌ها يکباره همه خبرگزاري‌هاي خارجي و بعد هم پژواک آن در رسانه‌هاي داخلي اين شد که آمريکا مي‌خواهد ايران را تحريم بنزين کند و اگر بنزين تحريم کامل گردد، چرخه اقتصادي ايران با مشکل مواجه خواهد شد. رئيس‌جمهور وقت یعنی محمود احمدي‌نژاد بعد از انتشار وسيع اين اخبار و نگراني که در جامعه اوج گرفت، يکباره اعلام کرد، ما در توليد بنزين در داخل کشور خودکفا شده‌ايم، چنان خودکفا شده‌ايم که ايران امروز يکي از صادرکنندگان بنزين شده است. اما این خوشحالی چندان به درازا نینجامید و چند ماه از اين اخبار خوش نگذشته بود که آلودگي هواي تهران موضوع روز شد... آرام، آرام شايع شد، بنزين مصرفي، بنزين توليدي پتروشيمي است و ميزان «بنزن» در آن بالاتر از استاندارد است. مصرف چنين بنزيني هم خودرو را از کار مي‌اندازد و هم برای سلامتی جامعه مضر است. در زمان رياست‌جمهوري احمد‌ي‌نژاد، برخي از متخصصين در امور فني، بهداشتي و محيط زيست، هشدارهايي دادند و اندک‌اندک صداي اعتراض آنها بلند شد. اما در پاسخ به‌جاي بررسي علمي بنزين توليد داخل، اين افراد متهم شدند که می‌خواهند مانع خودکفایی کشور در تمام عرصه‌ها شوند.اکنون که به گفته کارشناسان هوا بسیار سالم‌تر از گذشته است، معصومه ابتکار در قامت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رئیس‌جمهور با آرمان به گفت‌وگو پرداخت. او معتقد است با روندی که در پیش گرفته شده بار دیگر شاهد آسمان آبی در پایتخت و سایر نقاط کشور خواهیم بود. به گفته ابتکار ترکیبات خطرناک بنزینی که به گفته دولت قبل حاصل خودکفایی است، صدماتی به مردم وارد کرده است. متن گفت‌وگوی معصومه ابتکار با آرمان در ادامه می‌آید:

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سوم تیر ۱۳۹۳ساعت 8:38  توسط کاظم خطیبی  | 

نتایج تحقیقات دانشگاه صنعتی شریف درباره سوخت معمولی و یورو 4 نمونه‌برداری شده از 10 جایگاه سوخت‌رسانی در تهران نشان می‌دهد کیفیت نمونه‌های بنزین و دیزل گرفته‌شده با استانداردهای موجود فاصله دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تحقیقات انجام‌ شده در دانشگاه صنعتی شریف حاکی از آن است که میزان گوگرد موجود در بنزین و دیزل نمونه‌برداری شده از 10 جایگاه سوخت‌رسانی در تهران که شامل بنزین و دیزل معمولی و نیز سوخت معرفی‌شده تحت عنوان یورو 4 هست به شدت با استانداردهای تعریف‌شده فاصله دارد. این میزان در بنزین معمولی و یورو 4 تا 20 برابر و در دیزل تا بیش از 800 برابر میزان استاندارد بوده است.همچنین بررسی نمونه‌های بنزین سال 1390 سطح گوگرد بنزین را در حدود 180 قسمت در میلیون نشان می‌دهد. این میزان نیز از حد استاندارد که 10 قسمت در میلیون به شمار می آید، بسیار فراتر رفته است. جالب آنکه میزان گوگرد در بنزین‌های سوپر، یورو 4 و معمولی در سال ۹۰ تفاوت چندانی با یکدیگر نمی‌کنند؛ اما در سال جاری با بهبود کیفیت بنزین یورو 4 و سوپر، سطح گوگرد در آن‌ها به کمی بیشتر از 20 قسمت در میلیون می‌رسد که البته این میزان نیز حداقل 2 برابر میزان استاندارد است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۳ساعت 21:0  توسط کاظم خطیبی  | 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۳ساعت 10:58  توسط کاظم خطیبی  | 

ر اساس تحلیل آخرین داده های هواشناسی با نزدیک شدن سامانه بارشی از روز چهارشنبه 13 فروردین رگبار باران به همراه رعدوبرق و وزش باد از جنوب غرب آغاز شده و بتدریج مناطق غرب، مرکز، شمال، شمال شرق، شرق و جنوب کشور را در بر می گیرد.

چهارشنبه (13 فروردین ماه): بارش برف در استان چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و ارتفاعات اصفهان و بارش باران در سایر مناطق اصفهان و همچنین در استان های خوزستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی،ایلام، یزد، کرمان، بوشهر و بصورت پراکنده در استان های تهران، البرز و قم پیش بینی می شود.

شدت بارش در استان های فارس، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال بختیاری می باشد که همراه با رگبار و رعدوبرق شدید خواهد بود.

پ


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم فروردین ۱۳۹۳ساعت 19:39  توسط کاظم خطیبی  | 

ˈسعید پشم چیˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: برای حفظ پرندگان وحشی در تربت حیدریه حدود 170 کیلو گرم دان در مناطق ˈژرفˈ این شهرستان پاشیده شده است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه گفت: گونه های شاخص جانوری در این شهرستان قوچ وحشی، گراز، گرگ، کفتار، روباه، شغال و پلنگ می باشند.

پشم چی افزود: گونه های شاخص پرندگان تربت حیدریه کبک، تیهو، باغ غره، کبوتر وحشی و گنجشک سانان است.

وی اظهار داشت: منطقه شکار ممنوع ژرف تربت حیدریه به عنوان یک زیستگاه ارزشمند در صورت تامین نیروی انسانی و تهیه امکانات و تجهیزات مورد نیاز می تواند یکی از ذخیره گاه های مهم گونه شاخص قوچ و میش وحشی در خراسان رضوی و حتی در کشور قلمداد شود


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۲ساعت 23:4  توسط کاظم خطیبی  | 

هاشم جنگی امروز در جمع اعضای ستاد تسهیلات نوروزی رشتخوار افزود : وجود 300 اثر گردشگری و تاریخی و طبیعی از جمله جاذبه های این منطقه می باشد که برای جذب گردشگر نیاز به برنامه ریزی دقیق است.

وی اظهارداشت : با توجه به اینکه شهرستان رشتخوار حلقه اتصال چندین شهرستان و در مسیر مشهد مقدس قرار دارد باید تمام امکانات برای استقبال از مسافرین که در واقع قاصدین پیام و فرهنگ این خطه خواهند بود، مهیا شود.

فرماندار رشتخوار علاوه بر اسکان و برنامه ریزی برای رفاه حال مسافرین رهگذر ، توجه به میهمانان و گردشگرانی که برای بازدید از جاذبه های این شهرستان حضور می یابند را ضروری دانست

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم اسفند ۱۳۹۲ساعت 12:14  توسط کاظم خطیبی  | 

در ادبیات معماری ایران اسلامی روستای «کَریَک» را روستای ماسوله‌ای می‌نامند، که از این تیپ معماری در چهار گوشه ایران زمین می‌توان نمونه‌های بسیاری را مشاهده کرد. مردمان روستای «کَریَک» مردمانی لر زبان و از زاگرس‌نشینان جنوبی هستند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مصالحی که در این روستا به‌ کار رفته خشت و گِل است که چشم‌انداز زیبا و بی‌نظیری دارد و وجود دو بقعه متبرکه در این روستا پتانسیل مناسبی ایجاد کرده است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام بهمن ۱۳۹۲ساعت 13:40  توسط کاظم خطیبی  | 

 معصومه ابتکار دوشنبه شب در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان که در سالن کنفرانس استانداری قزوین برگزار شد به سوالات آنها پاسخ گفت.

ابتکار در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد زیان بار بودن پارازیتها و متولی آن در کشور اظهارداشت: متولی امواج وزارت مخابرات است و برای زیانبار بودن یا نبودن آن کمیته ای مرکب از وزیر بهداشت، ارتباطات و مخابرات تشکیل شده تا آثار بهداشتی و تاثیر  آن بر روی سلامتی مردم بررسی شود که این موضوع و هر تشعشع از هر منبعی متعلق به آنتن های BTS ، مخابرات، بانک ها، بی سیم و امواجی که تولید می شود باید تابع استانداردها باشد و اگر از ضوابط تبعیت کند آثار منفی آن کم است در غیر این صورت تشعشع می تواند آثار مخرب زیست محیطی داشته باشد که با کمک سازمان انرژی اتمی و امواج رادیویی کشور نظارت و پیگیری می شود

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۲ساعت 11:29  توسط کاظم خطیبی  | 

ˈسعید پشم چیˈ روز چهار شنبه در حاشیه افتتاح طرح های دهه فجر در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، افزود : تغذیه وحوش در شهرستان تربت حیدریه به صورت دستی هزینه های زیادی در بر دارد که با توجه به اعتبارات محدود، این اداره امکان تامین سالانه500 میلیون ریال پرداخت هزینه تغذیه وحوش را ندارد.

وی گفت: از خیرین و دامدارانی که به حیات وحش منطقه اهمیت می دهند، انتظار است که با تهیه و تحویل علوفه، در تغذیه وحوش در فصل سرما همت کنند.

رییس محیط زیست تربت حیدریه اظهار داشت: گونه هایی از علف خواران شامل قوچ، میش و گراز وحشی و همچنین بز کوهی در منطقه حیاط وحش تربت حیدریه مشاهده شده است که در حال حاضر با توجه به سرمای زیاد هوا مهمترین برنامه اجرایی، توزیع علوفه در زیستگاه های آنها است.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 21:6  توسط کاظم خطیبی  | 

  (تخریب پارک ملت تربت حیدریه توسط  اقای حبیبی صنوبری )
اقای صنوبری پس از اینکه سالیان  گذشته زمینهای کشاورزی را به فرهنگیان عزیزمان فروخت و معلوم شد همه انها زمین کشاورزی بوده و حق و حقوق انها ضایع شد ، اخیرا پارک ملت که در زمان قبل از انقلاب
توسط همشهریان ما ساخته شد ودارای سند ملکی است  تخریب و با هم دستی گروهی از افراد سود جو محیط زیست شهرمان را تخریب میکند 

 
از همشهریان عزیز تقاضا میشود بهر نحوی که صلاح میدانند از تخریب این پارک و فضای سبز نسلهای ایندمان جلوگیری نمایید 
نسل اینده ما مطمن باشید افراد بی تفاوت به این حرکت ضد محیط زیستی را نخواهند بخشید 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 23:14  توسط کاظم خطیبی  | 

معصومه ابتكار، رييس سازمان محيط زيست كشور است، شايد براي آلودگي هواي تهران و ديگر كلانشهرها كاري نتواند باسرعتي كه همه از او انتظار دارند بكند، كاري يك‌شبه كه به قول او در اين هشت سال همه‌چيز بدتر و بدتر شده، آنقدر كه تنها شايد براي نااميد نكردن مردم است كه مي‌گويد «اميدواريم به حل مساله آلودگي هوا.» اما دلجويي كه مي‌تواند بكند، دلجويي از آقاي بازيگر كه در روزهاي كهنسالي‌اش بايد گوشه خانه محبوس شود بلكه ذرات سياه هواي شهر وارد ريه‌اش نشود و بيمارستاني‌اش نكند. سه‌شنبه شب، ابتكار براي ديدن عزت‌الله انتظامي راهي اقدسيه شد، تا از نزديك حالي از همسايه‌اش بپرسد و عذري بخواهد بابت هوايي كه متولي‌اش است و پيرمرد را خانه‌نشين كرده. شايد هم بتوان اين بازديد را در جواب ديدهايي كه انتظامي از «بنياد زينب»، بنياد خيريه‌يي كه ابتكار راهش انداخته و هرازچندگاهي بازيگر پير، براي كمك به ايتام راهي آن مي‌شد، دانست.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم بهمن ۱۳۹۲ساعت 18:13  توسط کاظم خطیبی  | 

رئيس کميسيون سلامت شوراي شهر تهران با اشاره به اينکه پس از توليد پتروشيمي در کشور شاهد افزايش آلودگي هوا در شهرهاي کوچک بوديم، گفت: دستور توقف توليد پتروشيمي را از رئيس‌جمهور بگيريد. رحمت الله حافظي در جلسه علني ديروز با اشاره به وضعيت آلودگي هواي تهران اظهار کرد: سازمان ملل در سال 2006 اعلام کرد که ايران بايد سالانه هشت ميليارد دلار خسارت بابت آلودگي هوا بپردازد

در مورد بنزين و پارازيت‌ها به افکار عمومي پاسخ دهيد
همچنين اسماعيل دوستي عضو ديگر شوراي شهر تهران با طرح دو سئوال گفت: در مورد بنزين و پارازيت‌ها به افکار عمومي پاسخ دهيد چرا که آنها متضررهاي اصلي در اين موارد هستند و بايد به آنها پاسخگو باشيم


سالانه 3000 نفر در اثر آلودگي هوا مي‌ميرند


رگ دو نفر از شهروندان در اثر آتش سوزي و سقوط را مي‌بينيم اما بسياري از مردم در سطح شهر به شکلي خاموش و نامعلوم در اثر آلودگي هوا مي‌ميرند و کسي پاسخگو نيست و در مورد اين موضوعات هم بسياري از افراد بايد پاسخگو باشند و بسياري بايد استعفا بدهند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم بهمن ۱۳۹۲ساعت 10:3  توسط کاظم خطیبی  | 

معاون استاندار تهران از تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی شهر ری و مقطع ابتدایی شهر تهران در روز چهارشنبه 4 دیماه  پس از تشکیل جلسه کمیته کاهش آلودگی هوای استان تهران خبر داد.


حسن کریمی در جمع خبرنگاران گفت: جلسه کمیته کاهش آلودگی هوای پایتخت ظهر سه شنبه باحضور نمایندگان دستگاههای مختلف برگزار شد و  با توجه به پایداری و افزایش آلودگی هوای استان تهران، این کمیته تصمیم به تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی شهر ری و مقطع ابتدایی تهران در روز چهارشنبه چهارم دی ماه گرفت.

وی افزود: این تعطیلی با توجه به شرایط پیش آمده و افزایش آلایندگی هوا بوده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سوم دی ۱۳۹۲ساعت 17:44  توسط کاظم خطیبی  | 

بر اساس مصوبات جلسه امشب کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران کلیه مهدهای کودک، پیش‌دبستانی‌ها و مدارس ابتدایی شهر تهران و شهرستان ری فردا تعطیل است. وی افزود: در عین حال فعالیت کلیه واحدهای شن و ماسه، آسفالت و بتن در استان تهران تا اطلاع ثانوی ممنوع است. همچنین فروش طرح‌های ترافیک روزانه طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ممنوع است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم دی ۱۳۹۲ساعت 22:48  توسط کاظم خطیبی  | 

محيط بانان پرتلاش حفاظت محيط زيست تربت حيدريه حين گشت و كنترل ارتفاعات صنوبر شهرستان موفق به شناسايي  و زنده گيري يك نوع از سوسمارهاي كمياب كوچك به نام اسکینک چشم ماری آسیایی با نام علمي Ablepharus pannonicus      شدند

پشم چي رييس اداره حفاظت محيط زيست تربت حيدريه گفت يكي از مهمترين اصول جهت كمك به برنامه ريزي براي حفظ تنوع زيستي شناسايي گونه ها و زيستگاههاي آنهاست . زيرا هر گونه جانوري بدليل تاثيرات مستقيم در چرخه زيستي ،در توسعه پوشش گياهي و كنترل آفات گياهي موثر بوده و حذف يك گونه جانوري از چرخه زيستي در يك اكوسيستم ، در بلندمدت اثرات سوئي خواهد داشت . بعنوان مثال چونکه مارمولک ها از بندپایان تغذیه می کنند، بنابر این یکی از فاکتورهای طبیعی کنترل کننده جمعیت بندپایان و كاهش آفات نباتي به حساب می آیند. در نتیجه از لحاظ اکولوژیکی در هرم انرژی دارای ارزش بالایی هستند.در واقع مارمولک ها با کنترل جمعیت حشرات، بشر را در جهت برداشت محصول بیشتر و سالم تر از زمین یاری می کنند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۲ساعت 21:20  توسط کاظم خطیبی  | 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۲ساعت 19:1  توسط کاظم خطیبی  | 

به گزارش تابان تربت , محمدرضا پور عباسی گفت : این فرد که در ارتفاعات ملکو بخش کدکن آسیب دیده بود با تلاش سه ساعته تیم نجات کوهستان هلال احمر تربت حیدریه پیدا و به بیمارستان منتقل شد.
رییس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه توصیه کرد که کوهنوردان قبل از عزیمت به کوه تجهیزات لازم و ایمنی برای کوهپیمایی را داشته باشند تا در مواقع ضروری از آن بهره مند شوند.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم آبان ۱۳۹۲ساعت 10:42  توسط کاظم خطیبی  | 

مديرکل حفاظت محيط زيست استان در سفري ۲روزه ضمن بازديد از سايت احياي جبير و پاسگاه محيط باني «سلامي» از عملکرد ماموران يگان خواف اظهار رضايت کرد. مهندس «صالحي» همچنين از مجموعه و موزه حيات وحش و سيماي طبيعي خواف و از محل احداث پاسگاه محيط باني و تالاب رودشور و دشت سيرخون بازديد و تاکيد کرد که اين مجموعه ها با همکاري ديگر مسئولان بايد هر چه سريع تر راه اندازي شود
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۲ساعت 9:34  توسط کاظم خطیبی  | 

دیدن غار ترسناک شاپور، از آن جا که راه ماشین رو ندارد، برای همه ممکن نیست و شاید این نوشته ، بتواند جبران این دشواری را بکند

این غار در 25 کیلومتری شمال شهر کازرون و پنج کیلومتری شهر تاریخی بیشاپور است.
روستای همجوار غار نیز شاپور نام دارد و غار کاملاً مشرف به دره بزرگ و بسیار سرسبزی است.
تا حدود چهارصد متر پس از روستا می‏توان با خودروهای معمولی رفت و پس از آن شاید ششصد متر دیگری بتوان با خودروی دوگاردانه همچون چیپ و لندرور نیز رفت ولی دست آخر باید دست به دامن دو زانوی قدرتمند شد تا به دهانه غار برسیم.
از آخرین جای ماشین رو، درست 2400 متر تا دهانه آن راه است.
همه این مسیر، سربالایی و در جاهایی نیز پلکان‏های سنگی و بتونی است که در سال 1336 خورشیدی (1957 میلادی) ساخته شده است.
پیاده‏روی به طور معمول یک ساعت خواهد بود و اگر کوهنورد ورزیده باشید شاید 45 دقیقه هم بتوانید بروید.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم مرداد ۱۳۹۲ساعت 13:3  توسط کاظم خطیبی  | 

به گزارش خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عصر روز 29 خردادماه توزیع بنزین یورو 4 در حدود 20 تا 22 جایگاه سوخت تهران آغاز شد که طبق وعده مسوولان این تعداد باید در روزهای آینده افزایش یابد

 

146-3.jpg

بنزین یورو 4 علاوه بر این که دارای اکتان (درجه آرام سوزی) 91 معادل بنزین سوپر است، گوگرد آن ١٠ PPM اعلام شده است. البته بیشترین مزیت این نوع سوخت کاهش آلودگی هوا ناشی از احتراق بنزین در خودروهاست.نام و آدرس جایگاه‌های توزیع کننده بنزین یورو4 در مناطق، شمالی، شرقی، مرکزی، غربی، جنوبی و شهر ری طبق جدول زیر است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هفتم تیر ۱۳۹۲ساعت 22:36  توسط کاظم خطیبی  | 

رئيس اداره حفاظت محيط زيست کاشمر از دستگيري ۴شکارچي متخلف در منطقه شکارممنوع سيدمرتضي(ع) طي ۴۸ساعت گذشته در اين شهرستان خبر داد. مهدي جمعه پور روز گذشته در گفت وگو با خراسان رضوي درباره نحوه دستگيري اين تعداد متخلف، گفت: ماموران حفاظت محيط زيست کاشمر هنگام گشت زني در منطقه شکارممنوع «سيدمرتضي(ع)» متوجه حضور متخلفان شدند که پس از مشاهده لاشه حيوانات وحشي (قوچ وحشي) با دريافت نيابت قضايي در بازرسي از منزل متخلفان لاشه ۳ رأس قوچ وحشي، يک دستگاه اسلحه تک لول ساچمه زني و يک دستگاه دوربين چشمي را نيز کشف کردند
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۲ساعت 11:30  توسط کاظم خطیبی  | 

مسئول حفاظت محيط زيست رشتخوار از دستگيري ۳متخلف شکار و صيد و صدور حکم دادگاه در اين شهرستان خبر داد.به گزارش روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست خراسان رضوي، «سعيد توانا» با اعلام اين خبر گفت: شعبه ۶دادگاه تجديدنظر استان اين ۳متخلف را به جرم کشتن يک مار و نگهداري و حمل اجزاي شکار که شامل سر يک رأس قوچ وحشي بود به تحمل ۲۲ماه حبس قطعي محکوم کرد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۲ساعت 11:26  توسط کاظم خطیبی  | 

آیینهای نوروزی سیزده به در/ خوراکیهای اقوام ایرانی در سیزدهمین روز نوروز
سیزده به در آخرین مراسم از آیین های نوروزی پس از گذراندن چند روز آداب و رسوم مانند خانه تکانی، چهارشنبه سوری، تحویل سال، سفره هفت سین و دید و بازدید است

در این یک روز نیز ایرانیان از صبح خروس خوان تا شامگاه، آیین های مختلفی را برای گذراندن یک روز شاد در طبیعت انجام می دهند به طوریکه برخی از این مراسم قدمتی چندین ساله دارندمردم بعضی از مناطق ایران معتقدند روز سیزده باید با گیاهان صحرایی غذا پخت. به عنوان نمونه، در خراسان آشی با سبزی‌های صحرایی بار می‌گذارند. سمنو یا حلوا نیز باید در سفره سیزده به ‌در باشد. شمالی ها نیز انواع حلواها را در سفره خود جای می دهند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۲ساعت 11:37  توسط کاظم خطیبی  | 

باز هم تعطیلات دو هفته‌ای نوروز کم‌کم به لحظات پایانی خود نزدیک شد تا آخرین برگ از این دفتر 13 صفحه‌ای را نیز که از آن به عنوان «سیزده‌بدر» در نزد ایرانیان یاد می‌شود، ورق زده و بار دیگر شاهد پیوند عمیق انسان با طبیعت و بازگشت اشرف مخلوقات به ذات خویش که از دامان طبیعت سرشت یافته است، باشیم

222-124.jpg 

بدون شک، وجود حیات طبیعی که منابع اصلی آن در جنگل‌هاست، در زندگی امروز بشر نیز اهمیت خاص خود را دارد، اما دور افتادن انسان از طبیعت سبب شده است تا مشکلاتی که امروزه گریبان‌گیر حیات طبیعی کره زمین باشد، کمتر در نزد جوامع مختلف مورد توجه قرار گیرد و به طور حتم با تداوم این روند، روزی فراخواهد رسید که انسان دیگر هم‌زیستی همانند طبیعت برای خود نخواهد یافت و آن روز، روز نابودی انسانی است که بدون توجه به طبیعت، در نابودی آن تلاش وافر داشت، بدون آنکه خود به این موضوع واقف باشد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۲ساعت 11:7  توسط کاظم خطیبی  | 

رئيس اداره حفاظت محيط‌زيست خواف گفت: با توجه به موقعيت تالاب «مژن‌آباد» که در مسير کريدور عبوري پرندگان آبزي واقع است، حفاظت و بهسازي تالاب در رئوس برنامه‌هاي اين اداره قرار دارد و خواهان حمايت تمام مسئولان استاني و شهرستاني در اين خصوص هستيم.‏

‏ عباس طاهريان افزود: بر اين اساس، بيش از 3500 قطعه پرنده آبزي و کنار آبزي در شهرستان شمارش شده‌اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۱ساعت 23:25  توسط کاظم خطیبی  | 

رئيس اداره حفاظت و محيط زيست شهرستان با انتقاد از خطرات زيست محيطي کشتارگاه فعلي تربت حيدريه گفت: اگر ظرف يک ماه مشکلات کشتارگاه فعلي شهرستان برطرف نشود و نسبت به تعيين سرمايه گذار براي احداث کشتارگاه صنعتي اقدام نشود، ناچار به تعطيل کردن اين مکان خواهيم بود. مهندس پشم چي در سومين نشست شوراي سلامت افزود: شهرداري به علت رها کردن فاضلاب کشتارگاه و مشکلات زيست محيطي در سال ۸۶ محکوم به پرداخت ۱۷۰ ميليون تومان جريمه شد که در همين راستا اجراييه صادر شده و اين جريمه به علت پرداخت نشدن هر سال ۲ برابر شده و هم اکنون به ۶۰۰ ميليون تومان رسيده است
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۱ساعت 21:52  توسط کاظم خطیبی  | 

جزییات مصوبات جدید کارگروه ملی و کمیته هماهنگی مواقع اضطرار استان تهران اعلام شد. در این جلسه که در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، تعطیلی روز شنبه 16 دی ماه کلیه مدارس و ادارات استان تهران به تصویب رسید.

اجرای محدودیت طرح زوج و فرد از در منازل از روز شنبه و ممنوعیت فروش طرح روزانه ترافیک از شنبه تا اطلاع ثانوی ادامه دارد .

همچنین در این جلسه تصویب شد: کلیه نیروگاه‌ها و کارخانه‌هایی که از سوخت مازوت استفاده می‌کنند، تا اطلاع ثانوی باید از گاز استفاده کنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 19:5  توسط کاظم خطیبی  | 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: 70 درصد از سهم آلودگی هوای استان مربوط به بخش حمل و نقل است.

_ARJ8087.jpg

حمید جلالوندی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان رضوی - با بیان این‌که بارش برف، باعث شد تا از آلودگی هوا در استان کاسته شود، افزود: بعد از گذشت چند روز از بارش برف، باز کم کم شاهد بروز آلودگی هوا هستیم بنابراین برنامه‌ای برای رسیدن به هوای پاک را در دستور کارمان قرار داده‌ایم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۱ساعت 8:43  توسط کاظم خطیبی  | 

تو پيروز شدي، تو فاتح قلب‌هاي ما شدي؛ شکوه و عظمت زندگي را نديدي و اراده کردي تا آن را بر بلندترين قله‌ها بيابي. به سان همه آدميان، آري، از شکست ترسيدي اما عنان خود به وحشت نسپردي و عازم پرخطرترين سفرها شدي و اين بار کوه‌ها از تو آموختند اراده، قدرت و صبر را و در مقابل عزم بلندت زانو زدند

 كوهنورد خراساني و تنها ايراني فاتحقله اورست بدون اكسيژن، در خصوص آخرين صعود خود توضيح داد: قله سرسخت "دائولوگيري" در كشور نپال به عنوان هفتمين كوه دنيا، مقصد من براي فتح بود كه از هشتم فروردين ماه سال جاري به همراه دو ايراني ديگر، هفت ايتاليايي، دو آمريكايي و چهار نفر از جمهوري چك آغاز شد و 58 روز به طول كشيد، در حالي كه فكر مي‌كرديم خيلي سريع‌تر مي‌توانيم اين قله را فتح كنيم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم آذر ۱۳۹۱ساعت 5:59  توسط کاظم خطیبی  | 

روستای سقالکسار یکی ازروستاهای زیبای استان گیلان است که در دهستان لاکان از بخش مرکزی شهرستان رشت قرار گرفته است، این روستا 15 کیلومتر با شهر رشت فاصله دارد، واژه‌ی سقالکسار به‌معنای محل آب خوردن پرندگان است.
 
طبق سرشماری سال 1390 این روستا 307 خانوار با حدود 900 نفر جمعیت را در خود جای داده است. از گذشته تا به امروز شغل اکثر مردم روستا زراعت برنج و پرورش ماهی گوشتی و قرمز بوده است. این روستا مناطق دیدنی بسیار بسیار زیبایی دارد که یکی از این جاذبه‌های دیدنی سد خاکی سقالکسار است که در تمامی فصول مسافران را به طرف خود می‌کشد
در هنگام ورود سه هزار تومان از گردشگران ورودی دریافت می‌کنند و یک کیسه زباله به آنها می‌دهند تا زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند و در کیسه بریزند، در صورتی که کیسه‌های زباله از سوی گردشگران به متصدی تحویل داده شود دو هزار تومان به آنان پس داده خواهد شد، این جایزه و مشوق موثر موجب شده است تا وجود زباله در طبیعت این روستا صفر باشد
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم آذر ۱۳۹۱ساعت 5:48  توسط کاظم خطیبی  | 

در مجاورت مناطق کويري و خشک، منطقه زيباي کوهستاني کوهسرخ با آب و هوايي معتدل، سرد و کوهستاني وجود دارد. هنگامي که از کاشمر به سمت شمال استان در حرکت هستيد کوه هاي مرتفعي را مي بينيد که در پشت آن ها، منطقه کوهستاني و زيباي کوهسرخ واقع شده است

طبيعت زيباي اين منطقه موجب شده است که گردشگران زيادي به کوهسرخ سفر کنند و از طبيعت زيباي اين جاده لذت ببرند. بسياري از افرادي که براي اولين بار از اين مسير بازديد مي کنند، زيبايي ها و پيچ و خم هاي آن را با جاده چالوس و هراز مقايسه مي کنند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم آبان ۱۳۹۱ساعت 19:34  توسط کاظم خطیبی  | 

در حالي که يکي از مهم ترين مشکلات مردم تامين آب مورد نياز براي کشاورزي است، در هر ثانيه ۵هزار ليتر آب از رودخانه هاي جاري در کلات، بدون استفاده خاصي از مرزهاي کشور خارج مي شود. فرماندار کلات نادر در گفت وگو با «خراسان رضوي» مي افزايد: ۵رودخانه «خور»، «قلعه نو»، «ايده ليک»، «کلات» و «لاين» با ميزان آب قابل توجهي در کلات جاري است که آب آن ها بدون استفاده خاصي از مرزهاي کشور خارج مي شود

آمار سرقت در کلات و روستاهاي آن نزديک به صفر است

آمار سرقت در کلات و روستاهاي اين منطقه نزديک به صفر است،

 تاکنون به خاطر نفوذ کلام يک پيرمرد سيد در روستا هيچ طلاقي هم در دفاتر ثبت نشده است که نشان گر اهميت حفظ بافت سنتي اين روستاهاست

با وجود بيش از ۶۰کيلومتر مرز مشترک با ترکمنستان، گمرک نداريم

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم آبان ۱۳۹۱ساعت 22:9  توسط کاظم خطیبی  | 

تعداد بوستان‌هاي شهر تهران تا پايان امسال به 2000 مجموعه مي‌رسد و از اين ميزان فقط 123 بوستان ديگر باقي مانده است.

اين مطلب را محمدعلي مختاري مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهر تهران به تهران سما اعلام كرد و افزود: اغلب بوستان‌هاي جديد، محله‌اي هستند كه عمدتاً در مناطق داراي بافت فشرده مسكوني قرار دارند. دو مورد از بوستان‌هاي تازه ساخته شده منطقه‌اي هم تا پايان مهر افتتاح مي‌شوند

به گفته او در شش سال اخير 750 بوستان در تهران افتتاح شد كه 250 بوستان كوچك و بزرگ از اين مجموع، در جنوب تهران واقع شده است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم مهر ۱۳۹۱ساعت 17:36  توسط کاظم خطیبی  | 

منطقه خراسان، با اعلام اين خبر اظهار داشت: این آتش‎سوزی پس از نيم ساعت، توسط گروه های اطفای حریق آتش نشاني رشتخوار و با همكاری نیروهای مردمی به صورت كامل مهار شد

شهر رشتخوار از توابع خراسان رضوي از بالاترين سرانه فضاي سبز سطح استان برخوردار است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۱ساعت 23:0  توسط کاظم خطیبی  |